Home / Yazılım / Panik Atak Hastaları İlaç Kullanır Mı?

Panik Atak Hastaları İlaç Kullanır Mı?

Korku, sevinç, heyecan, kaygı her insanın günlük hayatının bir parçasıdır. Her insan tarafından farklı oranlarda hissedilen korkunun panik atak olarak adlandırabilmesi için durup dururken, hiçbir sebep olmadan ortaya çıkması ve kişinin hayatını etkileyecek boyutlara ulaşması gerekmektedir. Birçok psikolojik rahatsızlıktan ve tıbbi durumdan kaynaklanabilen panik atak krizleri en sık panik bozuklukta görülür.

 

Panik Atak Hastaları İlaç Kullanır Mı?

Panik atak tedavisi ile hastaların yaşam konforu arttırılabilir. Panik bozukluk beraberinde depresif ruh hali ile birlikte kişide ruhsal ve sosyal zararlara sebep olabilir. Hasta toplumdan soyutlanabilir. İş hayatı, okul hayatı, evlilik hayatı bu hastalıktan dolayı bozulabilir. Bundan dolayı panik atak hastalığının tedavi edilmesi gerekir. Peki panik atak hastaları ilaç kullanır mı? Tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Panik atak hastalığının beyindeki nörokimyasal değişimlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bundan dolayı hastalara ilaç tedavileri kullanılır. Kullanılan ilaçlarla beyindeki kimyasal olayların dengelenmesi amaçlanır. SSRI ilaçlar, Trisiklik antidepresanlar ve benzodiazepinler panik atak tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. İlaçlar ile atakların şiddeti ve süresi düşürülür, hastada iyilik hali oluşması amaçlanır. İlaç tedavileri uzun sürelidir. 8-10 haftalık kullanım ile etkilerini göstermeye başlar. İlaç tedavisinin başlangıcında kişilerde anksiyete (kaygı) duygusunda artış olduğu hissedilebilir. Bunun dışında SSRI grubu ilaçların bir anda kesilmesi baş ağrısı, huzursuzluk, bulantı gibi şikayetlere sebep olabilir. Yalnızca doktorun gerekli gördüğü ve reçete ettiği ilaçlar doktorun belirlediği şekilde kullanılmalıdır. Panik bozukluk gibi uzun süre tedavilerde doktor hasta arasında güven ortamının sağlanması tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir.

 

İlaçsız Panik Atak Tedavisi Mümkün Müdür?

Panik atak gibi psikiyatrik problemlerde ilaç tedavisi oldukça sık kullanılmaktadır. Vücutta kimyasal etki oluşturarak kaygı ve depresyonla mücadeleyi sağlayan ilaçlar her hasta için kullanıma uygun olmayabilir. Aynı zamanda kişiden kişiye değişen yan etkilerin görülmesi de söz konusudur. Peki Panik atak ilaçsız tedavi mümkün müdür?

 

Panik atak hastalığının ortaya çıkmasında psikolojik etmenler önemli yere sahiptir. Hangi sebepten olduğu tam olarak aydınlatılamamış olsa da kişinin yaşadığı korkular, travmalar bir şekilde beyin yapısını etkileyerek panik atağa sebep olur. Korkular, kaygılar, çocukluk döneminde yaşanmış bir duygu ilerleyen dönemlerde panik bozukluk olarak ortaya çıkabilir. Davranış ve duygu etkileşimi bu kadar önemli olan panik atak tedavisinde psikoterapi etkinliği kanıtlanmıştır. Kişinin iç dünyasındaki korkuları ve kaygıları ortadan kaldırmak amacıyla kişiye gerekli eğitimin verilmesi gerekmektedir. Psikoterapi ile hastanın korkuları ile yüzleşmesi sağlanır. Akılcı ve mantıklı bir düşünce ile korkularının aslında gerçek bir sebepten kaynaklanmadığı anlatılmaya çalışılır.

 

Panik atak ilaçla tedavi edilebileceği gibi psikoterapi ile de düzeltilebilir. Yapılan çalışmalar Panik bozukluğu olanlarda psikoterapinin etkinliğini ortaya koymuştur. Tedavinin etkili bir şekilde ilerlemesi ve başarılı sonuçlar alabilmek amacıyla ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygulanır.

About admin

Check Also

Casus program veya casus yazılım

Casus program veya casus yazılım denildiğinde isimlerinden de çağrışım yaptığı üzere kullanıldıkları bilgisayar veya akıllı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir