Backlink, bir sitenin farklı sitelerden yani kaynaklardan almış olduğu her türlü bağlantıya verilen isimdir. Bu konuda artık her kes hem fikir olmuştur. Backlink terimi web sitelerinin arama motorlarında kalıcı ve hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayan en önemli etkendir. Tabi bu etkeni doğru kullandığımız zaman olumlu sonuçlar almaktayız. Bir anda ciddi oranda artış gösteren backlink artışı fayda değil zarar sağlar. O nedenle dış kaynak alımı yaparken kesinlikle periyodik olarak almalı ve kaliteli kaynakları tercih etmeliyiz. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza neden backlink almanız gerektiğini vurgulayacağız.

 

Gerçek hayattan örnek vererek açıklayalım backlink terimini. Bir iş görüşmesine gidiyorsunuz ve sizden referanslarınız talep ediliyor. Daha önce çalışmış olduğunuz yöneticileriniz ve arkadaşlarınız sizin hakkınızda referans veriyorlar. İşte dış kaynak terimi tam anlamıyla bu örnekteki gibidir. Bir sayfanın sizlere referans olması. Google referansa çok büyük önem verir ve sizi referanslarınıza göre ödüllendirir. İyi referans yukarıya kötü referans ise aşağıya sürükler. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi. Şimdi sizde iyi reflere sahip olmak istiyorsanız bu konuda profesyonel hizmet veren firmalar ya da kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Neden backlink almalısınız?

  • Alexa sıralamasında otoriter olmak ve iyileşmek için,
  • Trustrank ve pagerank değerini artırmak için,
  • Google ve diğer arama motorunda kelime bazlı yükselmek için,
  • Ziyaretçi sayınızı artırmak için…

Önemli olan maddeleri yukarıda paylaştık. Zaten bir web sitesi sahibi başka ne isteyebilir ki? (Daha detaylı bilgi için Backlink Olmadan Başarı Olmaz adlı yazıma bakabilirsiniz)