Home / Akıllı Telefon / İletişim ve Teknolojinin Gelişimi

İletişim ve Teknolojinin Gelişimi

Haberleşme ve iletişim, insan hayatında her zaman çok önemli bir yer tutan unsur olmuştur. İnsanlar, modern fiziğe kavuşmadan önce, bin yıllar boyunca bu alanda önemli adımlar atamamış ve iletişimi, binek hayvanları ya da yaptıkları ilkel taşıma araçları sayesinde yapmaya çalışmışlardır. Motorlu araçların ortaya çıkması ile bu iletişim konusu biraz hızlanırken, esas büyük patlama, telgrafın icat edilmesi ile mümkün olmuş ve alt yapı çalışmaları yapılan yerlerde tellerin sayesinde telgraf ile en hızlı iletişim sağlanmıştır. Yazılı olarak yapılan bu iletişimin de konuşmaya dönmesi de aynı şekilde teller sayesinde ve Alexander Graham Bell in öncülüğünde sağlanmıştır. Aslında o yıllar içinde bu teknoloji, inanılmaz bir zaferdi.

Zaman içinde, modern fiziğin yaptığı çalışmalar bize göstermiştir ki, aslında evrenin kendisi önemli bir iletkendir. Nikola Tesla nın pek çok fikri o hayatta iken değer görmüş olmasa bile, iletişim konusunda bu günün de ilerisinde olan fikirlerinin olduğunu kabul etmek gerekir. Dalga boylarının iletişim ve haberleşmede kullanılması, radyoyu ve televizyonu zaman içinde insanlara kazandırırken, uyduların da araya girip baz istasyonlarının desteği ile mobil iletişim, bu konuda son ve etkili damgayı vurmuştur. Mobil iletişimin yaygınlaşması ve insanların bu alana olan ilgisi, bu günkü dev cep telefonu ve GSM sektörünün de doğmasına neden olmuştur. Oldukça uzun bir yolculuk olmasına rağmen, esas gelişmelerin son zamanlarda yaşandığını da söylemek yanlış olmaz sanırım.

Günümüzde küçük çocukların elinde oyuncak gibi kullanılan bilgisayarlı ve son derece gelişmiş dokunmatik ekranlı bu teknolojik cihazlar, geçmişte insanların hayaline bile sığmayan bir teknolojiye aittir. Eğer bu gün milyarlarca insan, diledikleri yerden bu kesintisiz iletişim yapma şansına sahipler ise bunda bilimin ve teknolojinin yerini iyi görmek gerekir.

About admin

Check Also

Casus program veya casus yazılım

Casus program veya casus yazılım denildiğinde isimlerinden de çağrışım yaptığı üzere kullanıldıkları bilgisayar veya akıllı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir