Home / Yazılım / Hangi Güneş Panelleri Hangi Aletleri Çalıştırır

Hangi Güneş Panelleri Hangi Aletleri Çalıştırır

 

Güneş enerjisinin kullanım alanları çok geniştir. Geniş alanların, fabrikaların, park ve bahçelerin aydınlatılmasında elektrik enerjisine alternatif olarak kullanılan bu sistemin kullanım alanları arasında; levhaların geceleri aydınlatılması, telefonların şarj edilmesi, evlerde suların ısıtılması ve soğutma sistemlerinin çalıştırılması yer almaktadır. En çok tercih edilen güneş paneli çeşitleri şunlardır; monokristal güneş paneli, polikristal güneş paneli, ince film güneş paneli, esnek güneş paneli ve saydam güneş paneli.

Monokristal Güneş Paneli

Verimliliği en yüksek olan güneş panelidir. Bu sayede, elde edilen enerjinin daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda; az güneş ışığında da verimliliği yüksektir. Bu sebepten, güneşlenme süresinin kısa olduğu günlerde veya bölgelerde tercih edilmelidir. Aküleri her zaman şarj edebilmek ve daha fazla güneş enerjisi kullanabilmek için monokristal güneş panelini tercih etmek şarttır.

Polikristal Güneş Paneli

En ucuz güneş paneli olmakla birlikte bu sebepten dolayı kullanımı en yaygın güneş panelidir. Fakat bu güneş panelinin verimliliği oldukça düşüktür. Silikonun saflığının önemli olduğu güneş paneli kullanımında polikristallerin saflık oranı düşüktür. Bu sebeple, verimlilik oranı azdır. Kristal silisyumlar, güneş panellerinin temelidir ve her yerde farklı kullanılır. Bu nedenle, hangi paneli kullanacağına karar vermek isteyenler düşük maliyetinden dolayı bu ürünü tercih ederler.

İnce Film Güneş Paneli

Bu güneş paneli çeşidi; amorf silisyum olarak küçük cihazların çalıştırılmasında ve binaların dış cephelerinde kullanılırlar. Bununla birlikte ikinci olarak tercih edilen Kadmiyum Tellürid ise; laboratuvar tipi küçük hücrelerde kullanılmaktadır. CIGS ise, daha çok laboratuvar ortamında çok kristalli bir yapıda verimlilik sağlar.

Saydam Güneş Paneli

Bu güneş paneli çeşidinin kullanılması, önemli bir buluş sayesinde gündeme gelmiştir. Günümüzde akıllı telefon kullanımının oldukça yaygın olması bilim adamlarının şarj olayına bakış açısını etkilemiş, saydam güneş panellerinden faydalanılarak akıllı telefonların şarj edilmesi düşüncesi bu alandaki çalışmaların artmasına neden olmuştur.

Esnek Güneş Paneli

Bu güneş paneli; kubbe tarzı eğimli çatılar için çok idealdir. Ayrıca; otobüs duraklarında, eğimli fabrika çatılarında, eğimli otopark gölgeliklerinde kullanımına rastlanılır.

 

About admin

Check Also

Casus program veya casus yazılım

Casus program veya casus yazılım denildiğinde isimlerinden de çağrışım yaptığı üzere kullanıldıkları bilgisayar veya akıllı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir