Google panda 4.2 güncellemesi başlangıcını yaptı. Web spam ekip lideri Matt Cutts bu gece güncellemenin başladığını twitter hesabından duyurdu. Peki panda ilk olarak ne için çıkmıştı bunu biliyor muyuz? Öncelikle bunu açıklamak istiyorum değerli okurlarım.

 

Panda algoritması kullanıcı odaklı içerik sağlamayan, aşırı backlink alan, yazmış olduğu makalede aşırı kelime yoğunluğuna giden, az grafik, çok metin bulunduran ve adsense geliri sağlamak amacıyla kurulan siteleri cezalandırmak için piyasaya sürülmüştür. Google 2012 yılında çıkardığı bu algoritma ile popüler olan veya olmayan bir çok siteyi cezalandırmıştır. Kral da padişah da benim, benim dediğim olacak dedi ve dediklerini gerçekleştirdi. Çoğumuz ne yaptık google arama motoruna her zamankinden daha çok düşman olduk. Bu konuda ona karşı tavır alacağımıza onun bizlere önerdiği kriterlere göre web sitelerimizi yapılandırmalıyız. İşte yine bir güncelleme. Panda 4.3 güncellemesi ile yine bir çok site dalgalanmaya, sıralama kaybı yaşamaya başladı.

Panda güncellemesinin etkilerini azaltmak için yapmamız gerekenler;

  • Kullanıcılarınızı sitenizde uzun süre tutacak içerikler sağlayınız. Onlara faydalı bilgileri akıcı bir şekilde sununuz.
  • Kaliteli dış kaynak (backlink) eklemeleri yapınız.
  • Kesinlikle tek bir anchor text ‘e bağlantı almayınız.
  • İçeriklerinizi sosyal medya ağlarında paylaşınız.
  • Web sitenizin sayfa hızını iyileştirebildiğiniz kadar iyileştirin.
  • Google dışında kaynaklardan da sitenizin ziyaret edilmesini sağlayın.

Bu algoritma en çok ortalama ziyaretçi süresine önem veriyor. Bu sürenin yazılımlarla, botlarla yapılması google’nin kandırılmasından başka bir şey değildir. Doğal olmalısınız, doğal olarak bu değerleri iyileştirmelisiniz. Alexa için, pagerank için mücadele etmeyi bırakın artık değerli arkadaşlar. Bu tür girişimleriniz kaybetmenize sebep olur.

Google panda 4.2 güncellemesi hangi siteleri cezalandırdı;

  • Footer bağlantı alanlarından bağlantı alan web sayfalarını etkiledi. (bağlantılarının %40-%60 gibi oranı footerda olan web siteleri)
  • İçerik konusunda zayıf olan, kopya içerik barındıran internet siteleri.
  • Sosyal medya ağlarını kullanmayan, paylaşım yapmayan siteler.

Özellikle yukarıda sıraladığımız 3 maddeye uymayan kişiler cezalandırıldı.