Home / Bilgisayar / Bilgisayar virüs nedir

Bilgisayar virüs nedir

İnternet virüsleri her geçen gün çoğalıyor ve bilgisayarınız ve kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor. Teknolojinin ilerlemesi ile her türlü sistemin internet ortamında yapılmasından itibaren virüslere adeta meydan doğdu. Hacker diye tabir ettiğimiz insanlarda bu meydanda serbestçe dolaşıp, güvenlik zafiyeti olan bilgisayarları ele geçirip banka hesaplarını bile ele geçiriyor. Artık bir meslek haline gelmiş hacker’lik yüksek bir gelir kapısı olmuş durumda. Ama ne kadar emek sarfedilen bir meslek olsada kazanılan para kesinlikle alın teriyle kazanılmış yani helal bir para olamıyor.

Bundan bahsetmemin sebebi ise benim gibi bir bilgisayar ve güvenlik delisi birinin bile bilgisayarının ele geçirilebilmesidir. Çocukluğumdan beri yaklaşık 20 senedir bilgisayar ile iç içeyim. Her türlü virüsü tanıyor olup hangisinden nasıl korunacağım hakkında da yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip birisiyim. Ama gel gelelim ki yaklaşık 1 sene içinde kendi laptopuma 2 kez silinemez virüs bulaştırdım ve 2 kez format atmak zorunda kaldım.

Peki bu virüsler bilgisayarımıza nerden ve nasıl giriyor?

Günümüzde virüsler çoğunlukla insanları kandırmakla yani reklamlarla ya da kişilere zorunlulukla yapılması gerekilen şeyleri gösterip bir nevi kullanıcıların sanki kendi isteğiyle,  virüsü isteyerek kendi bilgisayarına indirmesiyle yayılıyor. Zorunlulukla yapılması derken ise örnek olarak flash player güncellemesi olarak yada bir indirme sitesinde reklam olarak download yada bunu indir gibi reklamlarla insanları kandırarak virüsleri bilgisayarına indirmesini sağlıyorlar. İndirip yükleyincede arka planda sizin haberiniz olmadan çalışan virüs bir banka hesabınıza girdiğinizde yada facebook gibi kişisel bilgilerinizin olduğu bir sisteme girdiğinizde bütün bilgilerinizi ve parolalarınızı ele geçirip sizi soyuyor Diğer bir tabirle hırsızlık yapıyor. Ama siz istemediğiniz takdirde bu biraz zor.

Siz siz olun kesinlikle bilmediğiniz bir siteden bilmediğiniz bir uygulamayı indirmeye kalkmayın.

About admin

Check Also

TEKNOLOJİ İLE GÜVENLİĞİN BİRLEŞİMİ

İnsanların tüm dünya üzerinde kullandıkları güvenlik önlemleri, önlem alınacak durumlara karşı değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum ...

One comment

  1. nod32 kullanıyorum ama en güvenilir program omu sizce ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir